top of page

Siber Sigorta

Siber Sigorta, siber saldırı gibi zarar verici bir ağ olayı yaşamanız durumunda finansal olarak destek vererek işletmenizi çeşitli dijital risklere karşı korumaya yardımcı olur. Siber sorumluluk sigortası olarak da bilinen bu ticari teminat, soruşturmayı finanse ederek ve kayıpları tazmin ederek kötü amaçlı yazılım saldırılarına, bilgisayar korsanlığı olaylarına ve elektronik veri ihlallerine hızla tepki vermek üzere tasarlanmıştır.

 

İster hassas verilerin kaybolması sonucunda IT ağınızın güvenliği ihlal edilmiş olsun, isterse suçlular ticari bilgileri fidye olarak tutsun, kurtarmak zaman ve para gerektirir.

 

Şüphelenmeyen bir çalışan, kötü niyetli bir bağlantıya tıklayarak herkesi e-posta sisteminden kilitleyebilir - bu, kimlik avı olarak bilinir. Alternatif olarak, bir bilgisayar korsanı SQL enjeksiyonu yoluyla web sitesi veri tabanlarını manipüle edebilir veya yüksek meblağlarda para talep etmek için fidye yazılımı kullanabilir.

 

Dijital tehditler işletmenizden de kaynaklanabilir; örneğin bir çalışan yanlışlıkla hassas müşteri verilerini paylaşabilir.

 

Siber sigorta, bu tür durumlarda kurtarma hizmetlerini finanse ederek ve hatta işletmeniz soruşturmayla karşı karşıya kalırsa gizlilik yükümlülüğü maliyetlerine yardımcı olarak finansal olarak yardımcı olabilir.

Siber Sigortaya ihtiyacımız var mı?

İşlerinin bir parçası olarak interneti kullanan herhangi bir işletme siber suçların kurbanı olabilir veya sigortanın çözmeye yardımcı olabileceği bir veri ihlaliyle karşı karşıya kalabilir.

 

İşletmeniz öncelikli olarak çevrimiçi olarak çalışıyorsa veya büyük miktarda bilgiyi yönetiyorsanız, siber güvenlik risk yönetiminde önemli bir rol oynayabilir.

Ne kadar Siber Sigorta kapsamına ihtiyacımız olacak?

İşletmeniz için en uygun siber koruma miktarı, en kötü senaryoya sahip bir siber saldırı veya veri ihlali sonrasında tekrar yola çıkmanın ne kadara mal olacağına bağlıdır.

 

Bu yaklaşım, sistemlerin uzun süre kapalı kalması veya suçluların büyük bir fidye talebinde bulunması durumunda yetersiz fonla kalmamanıza yardımcı olur.

Siber Sigorta kapsamınıza neler dahildir?

 • Veri İhlaline İlişkin Yasal Giderler

 • Yasal Savunma ve Ceza ile İlgili Giderler

 • Adli Giderler

 • Kredi İzleme veya Kimlik Hırsızlığı

 • Halkla İlişkiler ile ilgili Giderler

 • Siber Risk Sorumluluğu

 • Online Medya Sorumluluğu

 • Siber İş Durması

 • Verilerin Kurtarılması

 • Siber Şantaj

 • Siber Suç

 

Birçok sigortacı, poliçeyi yaptıktan sonra siber güvenlik danışmanlığı hizmetleri ve risk yönetimi desteği sunmaktadır.

Siber Suç Türleri:

Kimlik Avı Saldırısı

Bilgisayar korsanları, kurbanların kişisel verilerle ayrılmasını sağlamak için kimlik avı kullanır. Bu genellikle bir e-posta, SMS veya anlık iletide sunulan bir bağlantı yoluyla gelir.

 

SQL Enjeksiyonu

Bir siber suçlu, verilere erişmek için bir web sayfasına veya uygulamaya zararlı kod yerleştirdiğinde bir SQL enjeksiyonu gerçekleşir.

 

Kötü Amaçlı Yazılım

Kötü amaçlı yazılım, hedeflenen bir bilgisayara veya sunucuya zarar vermek için tasarlanmış kötü amaçlı yazılımdır. Virüsler ve solucanlar, genellikle bir kimlik avı saldırısının parçası olarak başlatılan fidye yazılımları gibi kötü amaçlı yazılımlardır.

 

Hizmet Reddi Saldırıları

Bir çevrimiçi hizmetin çalışmasını durdurmak için bilgisayar korsanları tarafından bir hizmet reddi siber saldırısı gerçekleştirilir ve bir sistemi istekler veya trafikle doldurarak kullanılamaz hale getirerek gerçekleştirilebilir.

 

Man-İn-The-Middler (Ortadaki Adam) Saldırıları

Bir ortadaki adam siber saldırısı sırasında, bir siber suçlu, kurban ile kullanmaya çalıştığı bir hizmet arasındaki konuşmaları, işlemleri ve veri aktarımını durdurur.

siberriskler.com

bottom of page